Fontos, hogy az étkezés kikapcsolódás és feltöltődés legyen. Feltöltődés energiával, tápanyagokkal, vitaminokkal. Szánjunk rá időt!
Étkezzünk egészségesen!
- Az irodai munka kevésbé energiaigényes, mint a fizikai munka, ezért nincs szükség magas kalóriabevitelre . Egyéb tevékenységeinktől – pl. munkaidőn kívüli sportok – függően étrendünket ennek megfelelően állítsuk össze.
- Ügyeljünk a kiegyensúlyozott étkezésre: együnk sok zöldséget, gyümölcsöt és szénhidrátot (teljes kiőrlésű tésztákat, kenyeret), valamint megfelelő mennyiségű fehérjét, kerüljük azonban a zsíros (legfőképp transzzsíros), valamint a cukros ételek fogyasztását.
- Megterhelő helyett fogyasszunk könnyű és gyorsan emészthető ételeket.
Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt:
- Főétkezések, valamint a munkaközi nassolások során is együnk minél több zöldséget, gyümölcsöt. Az ebédet bármikor feldobhatjuk egy kis friss salátával vagy fogyaszthatunk előételnek, desszertnek gyümölcsöt.
- Lehetőség szerint feldolgozatlan formában, frissen fogyasszuk ezeket, hogy a lehető legtöbb vitaminhoz, ásványi anyaghoz jusson szervezetünk, de készíthetünk főzelékeket, mártásokat, kompótokat is.
- Részesítsük előnyben a helyi termelőtől (50 km-es körzeten belülről) származó zöldségeket és gyümölcsöket, illetve lehetőség szerint fogyasszunk bio árut.
- Válasszuk az idénynek megfelelő termékeket.
Tartsunk húsmentes napot!
- A húsfogyasztást nem szükséges mellőzni – sőt a kiegyensúlyozott táplálkozás része az állati fehérje is -, de vegyük figyelembe a húsfogyasztás környezeti hatásait is, és fogyasszuk mértékkel a húst, különösen a vörös húsokat. Iktassunk be minden héten egy vagy két olyan napot, amikor egyáltalán nem fogyasztunk húst.
- Ha húsételt fogyasztunk, azt lehetőség szerint mindig a megfelelő körettel (főzelék, saláta) és kiegészítővel (pl. majonéz helyett joghurt, só helyett zöldfűszer) tegyük.
- A szükséges mennyiség függ az adott egyén anyagcseréjétől, az időjárástól, az elfogyasztott ételtől, és a tevékenységünktől is. Több megközelítés is létezik a folyadékfogyasztás szükséges mennyiségét illetően, de összességében elmondható, hogy az ajánlott mennyiség általában és átlagosan napi 2-3 liter.
- Szervezetünknek a víz a legmegfelelőbb folyadékforrás.
- Elsősorban csapvizet fogyasszunk, illetve a kollégákat erre ösztönözzük. (Ha túlságosan klóros a víz, engedjük kancsóba és hagyjuk állni rövid ideig, amíg a klór elpárolog.)
- Ha nem megfelelő a vezetékes ivóvíz minősége vagy íze, akkor ne palackos, hanem lehetőség szerint ballonos vizet vegyünk, melyet mindenki által könnyen elérhető és hozzáférhető helyen helyezzünk el.
- A vendégek kiszolgálására rendszeresítsünk kancsót, amelyben a csapvizet vagy a ballonos vizet felszolgálhatjuk.
- Ha már nagyon unjuk a vizet, főzhetünk gyógy- és gyümölcsteákat vagy készíthetünk – hozhatunk magunkkal – smoothiet (friss gyümölcsökből és gyümölcslevekből készült turmixot) vagy frissen préselt gyümölcsleveleket.
- Kerüljük a cukros, szénsavas üdítőket, és az alacsony gyümölcstartalmú gyümölcslé készítményeket, valamint a palackos vizet. Az üdítők és gyári gyümölcslevek magas cukor és adalékanyag-tartalma előnytelen az egészségünkre nézve, a csomagolt ásványvíz fogyasztása pedig bizonyos ásványi anyagok túlfogyasztásához és – a PET palackok – miatt jelentős környezeti terheléshez vezet.
Kávé, tea, nassolás
- A kávéfogyasztás jelentős környezeti terheléssel jár – a kávéültetvények esőerdők helyén jöttek létre, jelentős mennyiségű vizet és vegyszert használnak a termesztés során, nagy távolságokról szállítják hazánkba a kávét – és szociális aggályokat is felvet – sokszor éhbérért, embertelen körülmények között dolgozó munkások művelik a földeket -, ezért lehetőség szerint kerüljük a kávé fogyasztását.
- Ha nem tudunk lemondani a napi feketénkről, lehetőség szerint válasszuk a fair trade és a bio verziót.
- Filteres tea helyett környezetbarát és egészséges szálas teákat, valamint valódi gyümölcs- és gyógyteákat fogyasszunk. (Ezek elkészítéséhez – papírfilter helyett – szükségünk lesz egy teatojásra, szűrőre vagy speciális kancsóra.)
- Válasszunk bio, illetve kevésbé feldolgozott, táplálkozás szempontjából értékesebb édesítőket (pl. nádcukor, nyírfacukor, sztívia) és fűszereket (pl. tengeri vagy Himalaya sót, friss fűszereket).
- A délutáni nassoláshoz , vendégfogadáshoz szerezzünk be egészséges(ebb) „rágcsákat”, pl. almachipset, teljes kiőrlésű kekszet, diákcsemegét, natúr magvakat, aszalt gyümölcsöket vagy fogyasszunk friss zöldséget (sárgarépa, uborka, karalábé stb.) és hazai gyümölcsöt.