Az irodai infokommunikációs (IKT) eszközök/berendezések megfelelő megválasztása csak egy része annak, amit ezen eszközök segítségével környezetünkért és egészségünkért tehetünk. IKT megoldásokkal azonban helyettesíthetünk olyan tevékenységeket is, melyek sokkal inkább terhelik környezetünket.
A használaton kívüli, esetleg leselejtezett gépeket/eszközöket ajánljuk fel másoknak (pl. civil szervezet részére), illetve kezeljük őket megfelelő módon (veszélyesként, újrahasznosíthatóként), ha hulladékká válnak.
Milyen IKT eszközöket szerezzünk be?
IKT eszközökből válasszuk az energiatakarékosat, valamint az egyben több funkciót is ellátni képeset (pl. nyomtatás, másolás, szkennelés), illetve az újrahasznosított anyagok felhasználásával gyártott és az újrahasznosíthatót. Ha van rá lehetőségünk, szerezzünk be napenergiával üzemelő eszközöket.
Mindenféleképpen olyan nyomtatót válasszunk, amely több oldalas nyomtatásra is képes, lehetőség szerint újratölthető festékpatronnal.
IKT eszközök javasolt használata
A monitort állítsuk automatikus lekapcsolásra, illetve kapcsoljuk ki teljesen, ha 15 percnél tovább szüneteltetjük a használatát.
Az elektronikus eszközöket kapcsoljuk stand-by üzemmódba vagy kapcsoljuk ki, amikor nem használjuk. Estére, hétvégére minden gépet áramtalanítsunk.
Egészségünkre tekintettel használjuk olyan IKT eszközöket, illetve használjuk IKT eszközeinket oly módon, amely kíméli ízületeinket, nyakunkat, szemünket. Válasszunk például csuklókímélő egér-padot; állítsuk be megfelelően a monitor fényerejét, felbontását; üljünk szemben a monitorral, ami legyen szemmagasságban; mobiltelefonjainkat – annak ellenére, hogy káros egészségügyi hatása nem bizonyított – ne tartsuk folyamatosan testünkhöz érintve.
IKT megoldások a környezet érdekében
Alkalmazzunk olyan IKT megoldásokat, melyekkel kiválthatjuk az egyes hardware-ek beszerzését, az utazást, illetve amelyekkel energiát és költségeket takaríthatunk meg.
Különböző energiamenedzsment rendszerek segítségével irányíthatjuk a hatékony energiafelhasználást és jelentős energia-megtakarítást érhetünk el.
A számítási felhőben való munkavégzés eszközöket vált ki, illetve további lehetőséget nyújt a távmunkához (amellyel többek között a munkába járással kapcsolatos környezetterhelés csökkenthető).
Videokonferenciával az utazással járó környezeti terhelést foghatjuk vissza, illetve jelentős költségektől kímélhetjük meg magunkat.
Egyéb software-es, illetve IP alapú megoldások (pl. IP alapú virtuális call center, vegyes technológiájú hang-megoldások) vezethetnek célra.